Učíme sa JavaScript na vlastných chybách 1. diel

V tomto online seriály sa budeme snažiť predstaviť a ukázať základné znalosti ktoré budete potrebovať pre písanie skriptov v jazyku JavaScript. Zvolili sme netradičný názov pretože nie je nič lepšie keď Vám to niekto poriadne vysvetlí..

Čo je JavaScript?

JavaScript, je skriptovací programovací jazyk. Jazyk je používaný najmä pri tvorbe webových stránok. Aj na základe jeho názvu je rozšírený názor, že syntax Javascriptu sa podobá Jave, v skutočnosti bol jeho tvorca najviac inšpirovaný jazykom Self.

Neexistuje žiadny vzťah medzi jazykmi Java a JavaScript; ich najväčšia podobnosť je v syntaxi založenej na spoločnom predkovi – jazyku C. Microsoft vyvinul jazyk s podobnou syntaxou pod názvom JScript, ktorý ale nedodržuje špecifikáciu ECMAScript. Rozdiely v implementácii majú za následok čiastočnú neprenosnosť kódu medzi internetovými prehliadačmi používajúcimi JScript (Microsoft Internet Explorer) a JavaScript (Mozilla Firefox).

História:

Pôvodne ho vyvíjal Brendan Eich zo spoločnosti Netscape Communications pod názvom Mocha, neskôr pod menom LiveScript. Pred uvedením na verejnosť bol premenovaný na „JavaScript“, najmä pre vtedajšiu popularitu jazyka Java.

Čo budeme potrebovať?

– PSPad editor – Stiahnuť to môžete tu..
– Internet Explorer (súčasť Windows), Firefox – Stiahnuť to môžete tu..
– Notepad (súčasť Windows)
– neskôr PHP/MySQL server…

Ako sa zapisuje JavaScript kód?

Keď už máte nainštalovaný PSPad editor. Tak si otvoríme nový súbor “HTML multihighlighter”. Stačíme CTRL + medzera a následne zvolíme SCRIPTi insert internal script a stlačíme Enter uvidíte možnosti objektu (SCRIPTi insert internal script). Jedine čo Vás bude teraz zaujímať je “type=” zvolíme teda “text/javascript” a stlačíme ok. Uvidíte toto:

<script type=”text/javascript”></script>

Existuje aj externý JavaScript, jediný rozdiel je v tom že externý JS kód je umiestnení v samostatnom súbore s koncovkou “js”, napríklad externy.js.

<script src=”externy.js” type=”text/javascript”>

Do párových značiek “script” sa zapisuje JavaScript kód, zajtra si ukážeme konkrétny príklad. (Vypíšeme si text na obrazovku)

 

zdroj: TS FMG.sk, wikipedia, google

Loading Facebook Comments ...