ABAP 9. diel – Úprava transparentnej tabuľky

Pamätáte sa na transparentnú tabuľky z kapitoly 2? Táto tabuľka sa skladá z poli pre uloženie klienta, čísla člena, mena, dátum narodenia.

Na tejto tabuľke sa naučíte jednoduché úpravy, medzi ktoré patrí vkladanie ďalších polí. Táto úprava je veľmi jednoduchá v prípade že vkladáte nekľúčové pole do zákazníckych tabuliek. Niečo iné je vkladanie polí tabuliek do systému SAP, pretože tieto úpravy je možné previesť pomocou štruktúr append.

obr7.1

Riskujete stratu dát

Upravujete kľúčové pole, musí byť tabuľka prispôsobená danej databázy. Databázový systém rozhodne, či je možné zmazať alebo vytvoriť nové pole. Je nutné zdôrazniť že môžete čakať veľa zložitej práce vrátane reorganizácie dát. Je možné aj zmazanie celej tabuľky.

Kopírovanie databázovej tabuľky

Neriskujte! Tabuľku si najskôr skopírujte a potom upravujte kópiu SAP tabuľky. Skopírujte štruktúru tabuľky bez obsahu, to preto aby ste si vyskúšali či je tabuľka podľa vašich predstav. Existuje prípad keď je vytvorenie celej kópie tabuľky zbytočné.

Zahájenie procesu kopírovania

Celý proces kopírovania spustíte pomocou transakcie SE11 alebo SAP Menu -> Nástroje (Tools) -> ABAP Workbench -> Vývoj (Development) -> Dictionary. Do poľa Databázová tabuľka (Database table name) zadajte názov kopírovanej tabuľky – ZMEMBER01 (obrázok 7.2)

Stlačte “Kopírovanie.. (Copy..)” alebo CTRL+F5 a spustíte proces kopírovania. Potom sa zobrazí okno s návrhom zdrojovej tabuľky. (obrázok 7.3)

Akonáhle skontrolujete zdrojovú tabuľku, zadajte názov cieľovej tabuľky, a stlačte ENTER. Na ďalšej obrazovke vás systém vyzve k zadaniu názvu paketu. Zadáme lokálny objekt -> $TMP. Stavový riadok oznámi že tabuľka bola skopírovaná do tabuľky ZMEMBER03. Systém automaticky doplní názov balíka $TMP.

Poznámka: Čo sú platné konvencie týkajúce sa k názvom paketov?

Aktivácia skopírovanej tabuľky. Do spustenia tohoto kroku sa vráťme späť k nástroju ABAP Dictionary. A teraz v Databázová tabuľka (Database table) sa zobrazuje práve vytvorená kópia databázová tabuľka (obrázok 7.5). Kliknutím na Zmena (Change) ju dáte do režimu zmeny. Ak nepotrebujete urobiť žiadne úpravy tak kliknutím na tlačítko aktivácia vytvoríte objekt pre danú tabuľku.

Len úspešne aktivovaná tabuľka, zaručí že do nej budete môcť zapisovať dátové záznamy.

Rozšírovanie o nekľučové pole

Úprava kľučových polí tabuliek

Odstránovanie polí tabuľky

Odstránovanie tabuliek

zdroj: TS FMG.sk

Loading Facebook Comments ...