Windows: Ako vypnúť kontrolu digitálneho podpisu ovládačov?

Kontrola digitálneho podpisu je častým problémom pri inštalácii softvéru, najmä potom ovládačov.

Veľakrát je problém spôsobený ne kompatibilitou, teda že digitálny podpis nesedí pre túto verziu, aj keď ovládač pre 64 bit prispôsobený je.

Čo to vôbec je digitálny podpis? Je to určitá značka zaisťujúce či garantujúca funkčnosť podpísaného programu s operačným systémom. Tento digitálny podpis nám zaručuje, že samotný softvér je priamo od výrobcu a nezmenený v žiadnom smere, o ktorom sa nedočítate v aktualizáciách. V praxi to znamená, že vynechať kontrolu ovládačov odporúčam iba v prípade, ktorý trápi mnohých používateľov Windows s 64-bitovou verziou: ovládač je pre moju verziu, ale digitálny podpis bráni inštalácii.

Ako vypnúť kontrolu digitálneho podpisu?

Jednorazová “náprava” je možná priamo po štarte počítača, kedy viete, že iba v tejto spustenej relácii budete potrebovať túto ochranu vypnúť – po reštarte sa opäť automaticky zapne. Po zapnutí počítača stačí stlačiť tlačidlo F8 a zvoliť z ponuky úplne poslednú položku (Zakázať vynútenie podpisu ovládača), čo umožní vypnúť kontrolu digitálneho podpisu. Tento variant je však len dočasné a po ďalšom zapnutí počítača bude kontrola opäť aktívna.

Permanentné vypnutie umožňuje priamo príkazový riadok, či vytvorený skript s príkazom.

Príkaz je nasledujúci: “bsdedit /set loadoptions DISABLE_INTEGRITY_CHECKS” (bez úvodzoviek)

V prípade, že vyššie napísaný príkaz nepomôže, ešte je tu jedna kontrola tejto funkcie – tú vypneme príkazom:
“bcdedit.exe /set NOINTEGRITYCHECKS ON” (opäť píšme bez úvodzoviek)

zdroj: TS FMG.sk

Loading Facebook Comments ...