Smart, 3D, Full HD? Ako sa vyznať v televíziách

Dosluhuje vaša televízia a vy sa pomaly rozhliadate po novej, alebo proste len chcete mať v obývačke podobný skvost ako sused o poschodie nižšie? Výber nového zariadenia nie je nijako zložitý, ale určite je vhodné mať prehľad v aktuálnych trendoch. Nechajte si preto poradiť, ako sa vo všetkých tých 3D, Smart a Full HD televíziách vyznať.

Správna veľkosť

Pred výberom konkrétneho kúsku je potrebné zamyslieť sa nad niekoľkými parametrami. Prvým by mala byť veľkosť televízie. Tú je potrebné zvoliť s ohľadom na priestory miestnosti, v ktorej má byť umiestnená, respektíve z akej vzdialenosti ju budete najčastejšie sledovať.

“Základné pravidlo hovorí, že veľkosť uhlopriečky by mala zodpovedať vzdialenosti, z ktorej sa na televíziu budete pozerať, podelená tromi. Ak máte gauč napríklad tri metre od televízie, ideálne je pre vás uhlopriečka 100 centimetrov, “radí marketingový riaditeľ zo spoločnosti Computerstore.sk Milan Jansa.

Rozlíšenie

Ďalším dôležitým parametrom pri rozhodovaní, akú televíziu si zaobstarať, je jej rozlíšenie. Na trhu dnes najbežnejšie nájdeme zariadenie s rozlíšením HD Ready (1366 x 768 bodov ) a Full HD (1920 x 1080 bodov ). Aj keď väčšina z nás je zvyknutá siahnuť po tom “lepšom”, niekedy to nie je potrebné.

Ak sledujete hlavne klasické televízne programy, bohato vám postačí televízia s nižším rozlíšením. “Naopak, ak sa často pozeráte na filmy z DVD alebo plánujete obstaranie Blu-ray prehrávače, je Full HD televízie na mieste. Ak môžete, dajte v takom prípade tiež prednosť televíziu s uhlopriečkou nad jeden meter, “hovorí Milan Jansa.

Dôležité pojmy a čo znamenajú

Už vieme, že dôležitá je uhlopriečka a rozlíšenie televízie. Čo ale ďalšie parametre ako jas, kontrast, uhol pohľadu, časová odozva a obnovovacia frekvencia ? U jasu, kontrastu a uhlov pohľadu platí čím vyššia, tým lepšie. Naopak časová odozva by mala byť čo najmenšia – ideálne je 5 – 8 ms. Obnovovacia frekvencia je potom dôležitá pri hraní hier, sledovaní športu a sledovanie filmov s rýchlymi zmenami obrazu. V takýchto prípadoch hľadajte medzi parametrami obnovovaciu frekvenciu od 100 Hz vyššie – jedine potom nebude pri pohybe obraz rozmazaný.

Plazma vs . LCD a LED

Je lepšie plazmová televízia alebo LCD/LED? To je téma nekonečných diskusií medzi priaznivcami oboch technológií. Každá z variantov má svoje pre a proti a konečné rozhodnutie o kúpe tej alebo onej je nakoniec vždy na zákazníkovi. Ak chcete čo najväčšiu obrazovku za nízku cenu, dobre si vyberiete medzi plazmovými televízormi. Plazma ďalej ponúka široké pozorovacie uhly , ktoré oceníte hlavne vo väčších priestoroch, a výborné zobrazenie čiernej večer alebo v zatemnených miestnostiach. Tento typ televíziou si vďaka rýchlej odozve chváli predovšetkým fanúšikovia futbalu či hokeja. Na druhú stranu je nutné počítať s väčšou hmotnosťou oproti LCD televíziám a tiež väčšou spotrebou energie. Nevýhodou môže byť aj nedostupnosť prístrojov s menšou uhlopriečkou – v prípade full HD rozlíšení zoženiete najmenší o veľkosti 42 palcov.

Medzi výhody LCD televízorov patrí ich nízka hmotnosť, hrúbka len niekoľko desiatok milimetrov, veľmi dobré podanie farieb a veľmi dobrý dynamický kontrast vrátane pozorovacieho uhla a odozvy na veľmi dobrej úrovni aj za svetla. V obchodoch sa tiež často stretávame s označením LED televízie. Nejde o samostatnú kategóriu televíziou, ale o spôsob podsvietenie LCD pomocou diód. LED podsvietenie u televízie znamená najmä nižšiu spotrebu a tenšie telo, vo vysokom rozlíšení spoznáte tiež kvalitnejší obraz.

Typy digitálnych tunerov

V prehľade výbavy televíziou dnes už bežne nájdete aj televízny tuner, ktorý vám umožní príjem digitálneho vysielania. Je ich však viac druhov a je preto dobré vedieť, čo ktoré označenie znamená.

DVB – T tuner je tuner pre pozemné digitálne vysielanie v štandardnom rozlíšení a kódovanie MPEG – 2 . Štandard DVB – T je základom pre príjem vysielania v Českej republike , v televízii by teda nemal chýbať .

Označenie DVB – S patrí tuneru pre satelitné digitálne vysielanie, ktorý využijete v miestach bez pokrytia pozemným vysielaním . DVB – C potom značí štandard pre káblové digitálne vysielanie. “Taký tuner je potom vybavený CI slotom, do ktorého vložíte príslušnú dekódovaciu kartu, ktorá vám umožní sledovať predplatené, ale aj bezplatné kanály, “dodáva Milan Jansa.

Smart a 3D

V posledných mesiacoch sú čoraz populárnejšie takzvané Smart TV a 3D. O čo ide ? U prvého termínu sa dá zjednodušene povedať , že Smart TV je každá televízia, ktorá ide pripojiť k internetu, a ktorá obsahuje rôzne aplikácie , ktoré rozširujú jej základné funkcie . Takéto zariadenia majú prístup k prehliadaču internetu, sociálnym sieťam alebo napríklad hrám. 3D televízia potom fungujú ako klasická televízia, po prepnutí do 3D však dokážu so špeciálnymi okuliarmi vytvoriť ilúziu trojrozmerného obrazu . V 3D sa však u nás nevysiela a užívatelia sú tak odkázaní na nie príliš širokú ponuku obsahu na DVD a Blu-Ray. Riešenie tohto nedostatku obsahu ponúka niektorí výrobcovia s technológiou prepočte 2D na 3D, vďaka ktorej dokážu televízie zobraziť bežný program trojrozmerne .

Aj keď treba o 3D nemáte záujem, mali by ste túto variantu zvážiť. Medzi 3D televíziami totiž v súčasnosti nájdeme tie najlepšie a najvybavenejší televízie na trhu, ktoré svoje kvality potvrdí aj pri klasickom 2D sledovaní.

zdroj: http://www.radirna.cz/filmy/jak-vybrat-televizor.html a http://www.computerstore.sk/sk/

Loading Facebook Comments ...