Retro počítače – 2.diel – Môj prvý retro počítač

Všetko to začalo keď som jedného krásneho rána išiel peši do práce a pri chodníku v tráve som našiel 5.25 disketu s nápisom “MS-DOS version 4.00”.

Tak som sa potešil a zároveň aj nahneval na toho “neznaboha” čo to vyhodil. Disketa bola zaprášená a od blata. Disketu som vyčistil a oprel o môj pracový stôl. A tak som začal premýšľať či vôbec funguje a ako to zistím.

Vzhľadom na to že som nemal žiaden retro počítač s 5.25 mechanikou tak ma jednoducho napadlo že si kúpim “Môj prvý retro počítač”. Otvoril som bazár, ebay, google a dlho netrvalo a našiel som retro stroj v podobe ESCOM Pentium 1, 60 MHz, 8 MB RAM, 3.2 GB pevný disk. Len bez 5.25 floppy mechaniky. Tak som hľadal ďalej a našiel som aj mechaniku, len ta potrebovala generálnu opravu.

V čase koronavírusu to bol ideálny relax, ved čo môže byť lepšie ako opravovať retro počítač. Inštalovať MS-DOS č PC-DOS odvirovať od OneHalfa. Netrvalo dlho a počítač prišiel zabalený v veľkom balíku asi 13 KG.

Všetko som starostlivo rozbalil a hneď bol prvý problém v podobe DIN klávesnice. Tak som otvoril google a čuduj sa svetu, stále je možné kúpiť redukciu z PS/2 na DIN.

Takže akonáhle prišla redukcia tak som všetko zapojil ako má byť. A zapol počítač, po 30 rokoch batéria na základnej doske úplne mŕtva, ale vôbec neprekážalo. Chybová hláska ma nechcela pustiť do BIOSu, pretože nebol nastavený dátum a čas. Takže jediné riešenie bolo nabootovať z 3.5 diskety, nastaviť dátum a čas. A potom CTRL + ALT + DEL a šup do BIOSu.

Takže som oprášil zopár diskiet a nahral na C:\ legendárne hry: Alley Cat, GrantPrix, Paratrooper, Super Mario, Wolf3D. Musím povedať že hrať hry na reálnom železe je super. Áno, viem že je to možné cez DOSbox ale zvuk diskety a pevného disku je nenahraditeľný.

Pokračovanie na budúce, 3. diel – IBM PC model 5160

zdroj: MB

Loading Facebook Comments ...