Office pro iPad

Ako si poradiť so súbormi typu Word, Excel a Powerpoint na iPadu, kde zohnať programy na prezeranie a úpravu týchto súborov? Pozrieme sa tomuto problému na kĺb.

Ako na pdf

PDF je formát, s ktorým by ste nemali mať väčší problém. Najjednoduchšie je nainštalovať program na čítanie kníh iBooks (odtiaľ). Mimo knižných formátov typu epub si poradí aj s čítaním súborov pdf, v knižnici ich nájdete v zbierke PDF.

Keď stačí prezeranie

K prehliadaniu väčšiny kancelárskych súborov možno využiť aplikáciu Dropbox (viac o nej tu v článku o online úložiskách). Hodí sa vám najmä ako program, cez ktorý sa dajú veľmi jednoducho prenášať súbory medzi počítačom a iPadom: stačí si poslať cez počítač súbor do online úložiska v Dropbox a cez aplikáciu Dropbox, ktorá sa dá stiahnuť tu, sa k nim ihneď dostanete iz tabletu. Ďalší z jeho funkcií je ale i práve aj vstavaný prehliadač väčšiny dokumentov – ak vám stačí prehliadanie a nepotrebujete v súboroch načítaných do iPadu nič meniť, v rade prípadov teda postačí aplikácie Dropbox, ktorú môžete stiahnuť tu.

iWork

Aktuálne najvyspelejšie a najpohodlnejšie možností, ako prezerať a vytvárať kancelárske súbory na iPadu je kancelárska sada iWork od Apple. Skladá sa z nasledovných programov (každý z nich stojí necelých 10 dolárov):

– Pages – alternatíva k Wordu – v iTunes tu

– Numbers – tabuľkový procesor, náhrada za Excel – v iTunes tu

– Keynote – program na vytváranie a premietanie prezentácií, alternatíva k Powerpointe – v iTunes http://itunes.apple.com/us/app/keynote/id361285480?mt=8

Každý z programov ponúka hotové šablóny a ukážkový dokument, v ktorom predstavuje prácu s programom (ovládanie a logika sa od MS Office v rade vecou pomerne výrazne líšia). Ďalej je možné automaticky ukladať súbory aj na internet, takže sa k nim veľmi jednoducho dostanete aj cez počítač pomocou iCloudu. Ďalšou možnosťou je poslať tieto súbory pomocou emailu, alebo do iTunes – do iných aplikácií bohužiaľ aktuálne dokumenty vytvorené v iPadu zaslať nemožno. Stopercentná kompatibilita medzi dokumentmi vytvorenými v iWork a Microsoft Office bohužiaľ nie je – napríklad Pages používa písma, ktorá Word nie je schopný použiť a naopak, to isté platí o rôznych zložitejších zarovnanie. Ak chcete, aby dokumenty vytvorené programy z tejto kancelárskej sady, vyzerali úplne totožne aj na všetkých ďalších zariadeniach, je najlepšie exportovať ich do formátu PDF.

Office od Microsoftu

Plnohodnotný Microsoft Office do iPadu zatiaľ dostať nemožno. Určitý spôsob, ale predsa len existuje – vyžaduje však pustený jeden počítač s bežiacim systémom, kde Office máte nainštalované. Táto metóda využíva pripojenie cez vzdialenú plochu – z displeja iPadu sa vďaka nej môžete dostať na plochu vášho počítača a tak spustiť Office, v ktorom môžete z iPadu vytvárať súbory priamo vo Worde, Exceli alebo Powerpointe. Ako ho sprevádzkovať?

– Najprv si nainštalujte TeamViewer do počítača odtiaľ – zaregistrujte sa a spustite ho

– Následne si stiahnite do iPadu klienta pre iOS tu – prihláste sa a môžete sa dostať na vašu plochu v počítači

zdroj: http://www.radirna.cz/office/office-pro-ipad.html

Loading Facebook Comments ...