Najlepšie GTD pre Windows & Android

Najlepšie GTD pre Windows & AndroidDosť dlho som hľadal ideálny nástroj pre GTD, ktorý bude možné spravovať ako z počítača, tak z mobilu s Androidom. K čomu som po roku pokusov dospel?

Metodika GTD (Getting Thing Done) sa viaže ku knihe Davida Allena Mať všetko hotové. Ak sa vám doteraz nedostala do ruky, môžem ju vrelo odporučiť. Je to v podstate vedecký rozbor toho, čo väčšinou robíme živelne a tým pádom chaoticky: píše sa v nej o tom, ako dosahovať našich životných cieľov a ako ich premietnuť do našich každodenných činností. Aby som stručne zasvätil aj tých, ktorí si chcú programy o ktorých budem ďalej hovoriť, vyskúšať a nechce sa im kvôli tomu čítať spomínanú publikáciu, spomeniem tu stručne jadro metodiky GTD.

Členia všetky zložité činnosti, ktoré na seba nadväzujúce na tzv projekty – ako projekt si môžeme predstaviť všetko, k čomu je potrebné urobiť viac krokov. Napr. projekt “Písanie článku” by sa mohol skladať z krokov:

– vymyslieť tému článku
– urobiť si osnovu
– nájsť materiál a zdroje
– napísať článok
– nájsť obrázky pre ilustráciu článku
– zverejniť článok

Ďalším pojmom, s ktorým sa v GTD operuje, sú kontexty: proste ide o to, čoho sa daná vec, čo je potrebné urobiť, týka. Môžete si tak napríklad všetko, čo robíte rozčleniť do kontextov ako napríklad: Práca, Rodina, Škola, Priatelia … Alebo: V kancelárii, Vonku, Doma (záleží, aký je štýl vašej práce a čo vám viac vyhovuje). Výhodou tohto členenia je to, že v programoch a diároch podporujúcich GTD si potom keď ste doma jednoducho dáte vyjsť len úlohy týkajúce sa kontextu Doma a nezaťažujete si skúmaním toho, čo máte urobiť v práci.

Toto berte ako úplne základné predstavenie, rozhodne odporúčam si prečítať knihu Mať všetko hotové.


Moje požiadavky na hľadanú aplikáciu

Pracujem na súbežne na asi 3 počítačoch s Windows a mám mobil vybaveným Andoroidem. K papierovému diári som nejako nikdy nenavrhli dôveru, takže rozhodol som sa ísť cestou vedenie elektronickej správy úloh pomocou zariadenia, ktoré mám k dispozícii. Hľadal som program alebo kombináciu aplikácií, ktoré by si poradili zhruba s týmto:

klienta pre Android
aplikáciu pre Windows alebo dostatočne kvalitné online rozhranie podporu widgetu s úlohami na hlavnej ploche telefónu automaticky synchronizovať medzi rozhraním pre pc a pre mobil podporovať úlohy, projekty, kontexty a upomienky na ne


Doit.im

doit_im.png

Cesta bola pomerne dlhá a tŕnistá. Začal som na mierne obskurním prográmku, ktorý zdanlivo spĺňal všetko spomenuté .. Ale ako hovorím, v dobe keď som ho testoval sa správal naozaj podivne, aj keď skutočne mal všetky funciou v zozname. Ide o čínske Doit.im – má webové rozhranie, program pre Windows, program pre Android, widget ..

Fungoval som na ňom tak dlho, kým som nezistil, že po zadaní cca 20 úloh do zoznamu prestane aplikácie fungovať a klient pre Android už sa nespustí. Vizuálne pritom bolo všetko strašne príjemné, veľmi dlho som skúšal si s tým nejako poradiť .. Ale vždy keď som vykonal záťažový test a zadal viac úloh naraz, program sa začal správať veľmi podivne av lepšom prípade úlohy alebo kontexty mizli. Snáď je už dnes situácia iná, ale pre mňa táto aplikácia raz pre vždy stratila dôveru.


Toodledo

toodledo.png

Oproti Doit.im je Toodledo už niekoľko rokov úspešne fungujúce online aplikácií, ktorá si na seba zarába tým, že niekoľko pokročilých funkcií má spoplatnené. Ide o akési ciele (vec, ktorú som zatiaľ buď nedocenil alebo nepochopil) a potom hlavne o zachovávaní dát i hlboko do minulosti. V podstate je teda zadarmo.

Vďaka tomu, že Toodledo je tu už pomerne dlho a má otvorené aplikačné rozhranie, existuje pre neho pomerne veľké množstvo najrôznejších pomôcok, tu spomeniem len tie, s ktorými som sa dostal do styku:

– synchronizácia úloh s Google Kalendárom
– widgety pre Gmail a Google Kalendár
– pluginy pre Chrome pre rýchle pridanie úloh
– existuje aj jedna offline aplikácie pre Windows (platená)

Úlohy sa dajú nastaviť dokonca podľa priorít, online aplikácie podporuje obrovské množstvo funkcií, pritom sa dá ale zobrazenie prispôsobiť celkom jednoducho tak, aby ste videli len to, čo používate. (Napríklad, má aj funkciu nazvanú Notebook pre správu poznámok a zápiskov, ktorú ja osobne riešim cez iný program.) Ostatne, vyskúšať si ho môžete sami na toodledo.com.


Wunderlist

wunderlist.png

Wunderlist je asi najkrajší program na GTD, aký sa dá nájsť, a stojí za ním nemecký tím z Berlína. Môžete si vyhrať s pozadím, má online rozhranie pre web i offline program, podporuje základné funkcinalitu GTD. Čo mi dlho vadilo, bolo podivné upozorňovanie v Android aplikácii riešené cez emaily a absencia widgetu. Avšak, obe tieto necnosti už aktuálnej verzie Wunderlistu nemá a funguje veľmi príjemne. Nečakajte však žiadne zložitejšie funkcie navyše, zmeniť zobrazenie okrem predvolených volieb sa moc nedá, tiež mi moc nevyhovuje aktuálny spôsob pridávania úloh – pridať ho nie je problém a ide to veľmi rýchlo. Avšak, priradiť mu dátum splnenie sa dá jedine po opätovnom rozkliknutí úlohy, čo považujem za zbytočnú obštrukciu.

Wunderlist podporuje tiež iba jeden druh zoznamov, môžete teda radiť úlohy buď len do kontextov alebo len do projektov (osobne odporúčam kontexty). Čo mi tiež dosť vadí je potom to, že keď sa klikne na widgetu do úlohy, nie je možné potom nijako odškrtnúť rovno jeho splnenie – musí sa zájsť do zoznamu úloh a až tam sa dá splnení odškrtnúť – nemôžem si pomôcť, toto mi dosť vadí a je to zbytočné klepanie naviac. Tajne ale dúfam, že všetky uvedené nedostatky Wunderlist časom odstráni, pretože inak je to naozaj vizuálne veľmi pekná aplikácie.


DGT GTD

dgt-gtd.png

Ako som spomenul už vyššie, nakoniec som čo sa týka pc, zakotvil u Toodledo. Pre Android existuje niekoľko aplikácií, ktoré s ním dokážu synchronizovať úlohy, po skúšaní snáď všetkých čo sa dajú na Markete nájsť som ale zostal pri aplikácie, ktorá je paradoxne ešte v alpha verzii, a to síce DGT GTD v kombinácii s doplnkom DGT Toodledo pre synchronizáciu s Toodledo. Prečo práve táto?

rozhranie inšpirované iPhonom sa používa veľmi príjemne: zadávanie úloh je možné veľmi rýchlo a intuitívne
má prepracovaný widget s tlačidlami
podporuje inteligentný upozornenie s možnosťami odloženia na neskôr
zachováva všetku funkcionalitu Toodledo (kontexty, projekty, priorita úloh), navyše pridáva vynikajúca feature kontrolný zoznam (hodí sa pre nákup alebo pri balení vecí na cestu)

Vzhľadom k tomu, že je tento program zatiaľ v alpha verzii, nefungujú tu speiciální úlohy typu “navštíviť lokácii”, “navštíviť web” a poznámky z Toodledo – mne osobne nič z toho však nechýba a preto ju môžem vrelo odporučiť všetkým, ktorí používajú Toodledo a majú mobil s Androidom.


zdroj:
 http://www.radirna.cz/software/nejlepsi-gtd-pro-windows-android.html

Loading Facebook Comments ...