JBoss: Aplikačný Server – 3. Diel

Predtým, než začnete tento výukový program, musíte si stiahnuť a nainštalovať Java SE Development Kit. Je to nevyhnutné pre začiatok výuky programovacieho jazyka Java, Naprogramujete program s názvom “Hello World”. Môžete si to predstaviť ako veľmi jednoduché zasvätenie do radov programátorov Java. Váš program vypíše text “Hello World!” na obrazovke počítača.

Základné kroky ktoré budú nasledovať sú:

1. Napísať program v Jave
2. Kompilovanie zdrojového kódu
3. Spustenie programu “Hello World!”

Napíšte Java zdrojový kód

Prvá vec, ktorú potrebujete, je miesto, kde napíšete svoj zdrojový kód v jazyku Java. Všetky programy Java sú písané pomocou textových súborov, a preto ich môžete písať bez fantázie. Pre svoj prvý program, otvorite textový editor, ktorý máte v počítači. V Windows je to Poznámkový blok.

A samostatný zdrojový kód:

// The classic Hello World program!
class HelloWorld {

public static void main(String[] args) {

//Write Hello World to the terminal window
System.out.println("Hello World!");

}
}
napiste_java_zdrojovy_kod.jpg

Dalo by sa to vybrať a vložiť do vášho textového editora, ale je to lepšie ak si zvyknete písať zdrojové kódy sam, to Vám pomôže naučiť Javu rýchlejšie, pretože budete vedieť ako sú programy napísané, a budete robiť chyby! Môžno to znie divne, ale nejaké chyby, ktoré urobíte, vám pomôžu stať sa lepším programátorom v dlhodobom horizonte. Len nezabudnite, že váš kód programu musí zodpovedať príklad kódu, a budete v pohode.

ulozit_subor.jpg

Uložte súbor programu ako “HelloWorld.java”.

Je to veľmi dôležité, že môžete uložiť textový súbor ako “HelloWorld.java”. Java je trochu vyberavá o názvy súborov. Ak sa pozriete na kód, uvidíte triedu:

class HelloWorld{

Je to pokyn pre volanie triedy “HelloWorld”. Názov súboru musí zodpovedať tomuto názvu triedy, pretože názov “HelloWorld.java”. Prípona “.java” hovorí počítaču, že je to súbor Java.

Kompilácia svojho programu:

Teraz sme pripravení skompilovať (zostaviť) náš program. Ak to chcete vykonať, zadajte nasledujúci príkaz:

javac HelloWorld.java

Potom, čo stlačíte klávesu Enter, bude kompilátor pozerať na zdrojový kód v súbore HelloWorld.java, a pokúsi sa ho skompilovať. Ak tomu tak nie je, zobrazí sa rad chýb, ktoré vám pomôžu opraviť kód. Dúfajme, že dostanete rovnaký výsledok ako ja a nemáte žiadne chyby. Ak to nie je tento prípad, musíte sa vratiť späť a skontrolujte kód, ktorý ste napísali. Uistite sa, že zodpovedá príklad kódu a znovu uložte do súboru.

Tip: Akonáhle HelloWorld program bol úspešne skompilovaný, uvidíte nový súbor. Bude sa volať “HelloWorld.class”. Toto je skompilovamná (preložená) verzia vášho programu.

Spustite program

Všetko, čo zostáva urobiť, je spustiť program. V okne terminálu (príkazový riadok) zadajte príkaz:

java HelloWorld

Ak stlačíte klávesu Enter, program sa spustí a uvidíte “Hello World!”.

Výborne. Teraz ste napísal svoj prvý Java program!

Loading Facebook Comments ...