Google namiesto telefónu ponúka Androida

Spoločnosť Google ukončila špekulácie, že pripravuje vlastný mobilný telefón. Namiesto telefónu na budúci týždeň sprístupní softvér s názvom Android, ktorý budú môcť výrobcovia mobilov využiť vo svojich prístrojoch.

Android má sprístupniť internet na mobile rovnako jednoducho a komfortne ako na osobných počítačoch, uviedol v pondelok šéf spoločnosti Eric Schmidt. Uviedol, že Google zatiaľ neplánuje mobily aj vyrábať.

Android má byť otvorený softvér, ktorý budú môcť ďalej rozvíjať nezávislí programátori. Telefóny s Androidom by sa mali objaviť počas
budúceho roka, o ich distribúcii uvažuje nemecký T-Mobile i španielska Teléfonica.

Google zatiaľ vlastné telefóny neplánuje, namiesto toho uzavrel dohody s 33 spoločnosťami, vrátane Motoroly a Samsungu. Dúfame, že sa Android stane základom tisícov rôznych telefónov, povedal v pondelok Schmidt.

Android je založený na technológii Linuxu, takže je ho možné bezplatne prispôsobovať. Andy Rubin, zodpovedný za vstup Google na
mobilný trh uviedol, že Android bude fungovať aj offline, bez pripojenia do internetu, aby poslúžil pri práci s adresármi.

Spoločnosť Google uviedla, že neusiluje o to, aby operátori menili účtovanie svojich služieb. Ponúka však nový spôsob, ako zarobiť
peniaze, napríklad ponukami dotovanými reklamou. Google ponúkne svoj softvér pre mobily bezplatne a podľa Rubina očakáva, že asi desať percent úspor by mohli operátori nechať zákazníkom v podobe dotovaných telefónov či znížením mesačných poplatkov.

zdroj: ČTK

Loading Facebook Comments ...