Čo s bicyklom predtým, ako ho po zime začnete používať?

Čo s bicyklom predtým, ako ho po zime začnete používať?Čo všetko je potrebné urobiť na bicykli predtým, ako ho po zimných mesiacoch začnete opäť používať? Prečo nie je dobré podceniť pravidelný servis?

Kedy sú čakacie doby v servise najkratšie? Čo odporúčame skontrolovať pred každou jazdou? Niekoľko praktických informácií o servise bicyklov vám prinášame v tomto článku.


Skontrolujme stav bicykla

Ak sme odložili na jeseň bicykel bez zazimovania či jesennej údržby, mali by sme urobiť malú prehliadku. Vyskúšame, či fungujú brzdy a skontrolujeme tlak v pneumatikách. Ak sme manuálne zruční, bolo by dobré dotiahnuť všetky spoje – skrutky. Uvoľnený môže byť predstavec, riadítka, sedlo, sedlovka, kľuky stredového zloženia či pedále. Ak zle reagujú prehadzovače a nevracajú sa brzdové páky, problém bude v kabeláži. Bude treba premazať lanká a bowdeny, alebo ich rovno vymeniť. Ak máte podozrenie, že niečo nie je v poriadku, najlepšie je odniesť bicykel do servisu, kde jeho stav posúdia odborníci.


Základný servis pred sezónou

Pri predsezónnej prehliadke sa vykoná základný servis (kompletné nastavenie bicykla, dotiahnutie všetkých spojov, vymedzenie všetkých zistených vôľ točivých častí, dofúkanie pneumatík) a diagnostika závad. Pri zistení vážnejších vád alebo opotrebenia súčiastok sa zistené závady opravia a opotrebované komponenty vymenia. Je výhodné prehliadku zrealizovať na konci zimných mesiacov alebo cez skorú jar, kedy sú čakacie lehoty krátke a bicykel budete mať pripravený včas.


Generálna oprava predĺži životnosť bicykla

Ak chceme, aby bol náš bicykel bezpečný a aby nám slúžil čo najdlhšie, odporúčame generálnu opravu minimálne jeden krát za rok. Cena, ktorú za takýto servis zaplatíme, je neporovnateľná s rokmi, o ktoré svojmu bicyklu predĺžime život. Pri generálke urobia naši mechanici hĺbkový servis, rozoberú celý bicykel do „skrutky“, vyčistia a premažú sa všetky točivé časti (náboje, stredové zloženie, hlavové zloženie, kĺby na celoodpružených bicykloch), dotiahne sa výplet, bicykel sa kompletne vyskladá a nastaví. Podľa potreby sa vymenia opotrebované súčiastky.


Včasnou výmenou súčiastok ochránime naše zdravie a zároveň ušetríme

Zanedbaná údržba bicykla sa často podpíše pod to, že sa súčiastky predčasne opotrebujú. Uvoľnené spoje, málo funkčné brzdy a rôzne iné závady spôsobujú riziko ohrozenia nášho zdravia. Navyše, včasná výmena opotrebovaných častí nám ušetrí nemalé prostriedky. Napríklad, ak včas vymeníme reťaz v hodnote 15€ (k jej opotrebeniu príde po prejdení cca 2000 km), ušetríme 75€ za novú kazetu a prevodník, ktoré by nám opotrebovaná reťaz zničila. Pravidelný servis je dôležitý aj po jazde v extrémnych podmienkach. Jazda v daždi alebo v blate určite nedodá na životnosti ložiskám nábojov, stredovému a hlavovému zloženiu.


Nezabudnime na detské bicykle

Servis detských bicyklov patrí z bezpečnostného hľadiska do jednej roviny s bicyklami pre dospelých. Musia byť funkčné brzdy, bez závad všetky komponenty a musia byť spoľahlivé, teda bezpečné. Pri našich najmenších nič nesmieme nechať na náhodu.


Naše odporúčania pre cyklistov

Pred každou jazdou by sme mali skontrolovať kolesá, či sú dobre nafúkané, skontrolovať funkčnosť bŕzd a laniek, pevnosť hlavového zloženia a vôľu nábojov. Pri častejšom používaní sa oplatí raz za mesiac venovať bicyklu podrobnejšie. Zaslúži si kompletné očistenie, namazanie reťaze, pák a laniek, kontrolu všetkých spojov, či sa niečo neuvoľnilo. Prezrieť treba aj pevnosť výpletu kolies a opotrebovanie plášťov. Mnohé drobnosti vyriešime aj sami a zabránime tak vážnejšiemu poškodeniu. Nikdy však netušíme, čo sa deje vo vnútri mechanizmov. Preto je lepšou alternatívou zveriť bicykel odborníkom.

Pravidelný servis bicyklov nesmieme podceňovať. Veľmi dôležité je reagovať na každú poruchu včas a nečakať na výmenu opotrebovanej súčiastky. Je výhodné dohodnúť si termín servisu v predstihu. Tento rok sme otvorili novú predajňu v Petržalke, kde rovnako ako v predajni v Biskupiciach vykonávame odborný servis bicyklov.

zdroj: http://www.sportservis.sk/post/prebudte-bicykel-zo-zimneho-spanku-27/

Loading Facebook Comments ...