CAPTCHA – nová funkcionalita na ochranu proti robotom 1. čast

CAPTCHA - nová funkcionalita na ochranu proti robotom 1. častUrčite ste sa už na internete stretli s týmto zabezpečením, keď ste sa chceli zaregistrovať, stiahnuť si nejaký súbor alebo len pridať komentár k článku, ktorý vás zaujal.

Pred odoslaním vášho komentára sa objavilo políčko, ktoré obsahovalo číslice a písmenká, a vašou úlohou bolo prepísanie týchto znakov do príslušného vstupného políčka. Funkcia CAPTCHA je založená na fakte, že ľudský mozog je na rozdiel od internetového robota schopný rozpoznať aj zdeformovaný text.

Deformovanie ide v snahe o väčšiu ochranu niekedy až tak ďaleko, že aj “normálny” človek môže mať s rozpoznaním symbolov problém a musí stránku znovu načítať, aby získal čitateľnejší kód.

CAPTCHA je vlastne akronym, teda skratka, ktorá vznikla spojením prvých písmen slov tvoriacich túto skratku. V prípade CAPTCHA je celý anglický názov vskutku zaujímavý a výstižný – “Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart”, čo doslova znamená “Plne automatický verejný Turingov test na odlíšenie počítačov od ľudí”.

zdroj: TS FMG.sk

Loading Facebook Comments ...