Aplikácia v kontajnery. Čo je Docker a prečo ho všetci chcú

Zoznámte sa s Docker technológiou, ktorá balí aplikácie do softvérových kontajnerov a všetci ju teraz chcú. Vo svete IT toho ešte môže veľa zmeniť.

Tučniak, slon a veľryba. To sú tri zvieratá, o ktorých je v poslednej dobe vo svete informačných technológií veľa počuť. Linux je jasná vec, ktorá navyše naberá na sile vďaka rastu cloudu. Slona má v logu big data platforma Hadoop, ktorá sa takisto veľmi rýchlo šíri. O onej veľrybe sa ale ešte nie a vie všade píše. Technológia nazvaná Docker a podľa mnohých by mohla zamiešať s mnohými IT oblasťami.

Softvér v kontajnery

Ide o takzvané softvérové kontajnery. Docker je skutočne často prirovnávaný k tradičným prepravným kontajnerom, ktoré je možné štandardizovaným spôsobom naložiť na loď, potom hneď na kamión a podobne. Vďaka onomu štandardu je jednoduché s nimi manipulovať a využívať viac spôsobmi.

Docker niečo podobné robí s aplikáciami. Do takého softvérového kontajnera je zjednodušene povedané možné vložiť jednotlivé aplikácie vrátane nastavenia a ďalších úprav. Aplikácia potom žije v tomto kontajneri a je ňou možné jednoducho prenášať a nasadzovať. Kamkoľvek vytvorený kontajner doručíte, bude fungovať.

“Je to zásadný zjednodušenie nasadzovanie aplikácií a dalo by sa povedať, že aj budúcnosť,” hovorí Ladislav Prskavec zo spoločnosti Apiary, ktorá na sprevádzkovanie Docker pracuje. Firma je aktuálne vo fáze vývoja a testovania a reálne nasadenie chce zvládnuť ešte tento rok.

Príklad Apiary môže byť dobrou ukážkou, k čomu je Docker užitočný. Sľubný a začínajúcim český projekt aktuálne prevádzkuje 15 až 20 serverových inštancií (podľa zaťaženia) v cloude Herok. Tieto procesy chce ale presunúť na Amazon Web Services. S aplikáciami zabalenými do kontajnerov je to v podstate rýchly a jednoduchý proces. Pripravený balík sa vezme a spustí inde.

zdroj: Docker – Build, Ship, and Run Any App, Anywhere

Loading Facebook Comments ...