Ako zistiť MAC adresu

Ako zistiť MAC adresuV tomto návode si ukážeme čo to je MAC adresa, ako jej zistiť a na čo slúži.

MAC adresa je niečo ako odtlačok prsta vašej sieťovej karty. Často sa píše ako šesť čísiel v šestnástkovej sústave oddelených dvojbodkami alebo spojovníkom napríklad 05-8A-9C-0E-F9-DC. Keďže u starších sieťových kariet bola adresa nemenná, získala si označenie “Fyzická adresa”. Novonadobudnutý sieťová karta má v sebe už uloženú celosvetovo jedinečnú MAC adresu, ale pri jej zmene máte vysokú pravdepodobnosť, že vám nepôjde internet, pretože v sieti nemôžu byť pripojené 2 počítače s rovnakou adresou.

S využitím MAC adresy sa môžeme najčastejšie stretnúť u vášho zriaďovateľa internetu. Keď si kúpite internet, dostanete k nemu väčšinou aj zapožičaný router, ten ako sieťové zariadenie má aj MAC adresu, pod ktorou sa pripájate na servery vášho zriaďovateľa. Tam má MAC adresa pridelená vaše meno, takže ak sa bude chcieť na internet pripojiť niekto iný ako ich klient, okamžite vie, kto tam nepatrí, pretože ho nemajú v databáze a zase naopak kto moc sťahuje a je tá podozrenie na ilegálne aktivity.


Windows

Adresu zistíte jednoducho, stačí otvoriť ponuku start -> Všetky programy -> Príslušenstvo -> Príkazový riadok, alebo do poľa spustiť (u Win7 dole v ponuke štart alebo klávesovou skratkou Windows + R) napíšete cmd. Otvorí sa vám konsole, tu máte opäť dve možnosti a to zadať buď getmac alebo ipconfig / all. U prvej možnosti sa vám vypíše len MAC adresa a cesta k zariadenia, u druhej sa vypíše celé nastavenie sieťového pripojenia.

Na obrázku je ukážka zistenie MAC adresy vo Windows. V červenom rámčeku je zistenie pomocou príkazu getmac, nižšie pomocou ipconfig / all. Cenzúrovaná citlivé dáta.


GNU Linux

V distribúciách Linuxu bude postup veľmi podobný. Do spusteného terminálu (prakticky príkazový riadok Aplikácie -> Systém -> Terminál alebo alt + F2 a do vyhľadávača napísať Terminál) zadáte ifconfig / all. Zobrazí sa opäť podrobné nastavenie sieťového pripojenia, MAC adresa je označená ako HWadr.

Na obrázku je ukážka zistenie MAC adresy v GNU Linux. V červenom rámčeku je zvýraznená MAC adresa. Cenzúrovaná citlivé dáta.


Mac OS X

Do spusteného terminálu sa zadá ifconfig, zase sa vypíše podrobné nastavenie sieťového pripojenia, vaša adresa MAC je označená ako ether.

zdroj: http://www.radirna.cz/hardware/jak-zjistit-mac-adresu.html

Loading Facebook Comments ...