Ako vyčistiť striebro

Máte doma nejaké šperky alebo iné predmety zo striebra, ktoré sú zanesené, sčernela, špinavé a vy by ste radi ich oslnivý lesk a čistotu opäť obnovili? Vďaka našim tipom na domáce ošetrovanie strieborných predmetov to bude hračka.

Či už zlato, striebro alebo bižutéria, každý šperk si zaslúži ojedinelú starostlivosť, čím mu zaistíte aj zodpovedajúce životnosť. U striebra hrozí často riziko sčernaniu, ku ktorému dochádza pri kontakte so vzduchom. Ak striebro nenosíte každý deň, ale máte ho niekde uskladnené, snažte sa skladovacie miesto vybrať temné a suché – ideálne je šperkovnica alebo látkový sáčok. Dokonca existujú sáčky napustené špeciálnym roztokom, ktorý černaniu striebra brzdí.

Nižšie uvádzame tipy a triky, ako doma striebro vyčistiť svojpomocne, bez toho aby ste museli ísť žiadať o pomoc do klenotníctva. Návod je určený nielen pre šperky, ale pre striebro všeobecne – teda aj pre strieborné príbory, misky, kanvice, pudrenky, úchyty, mince a ďalšie. Striebro čistite radšej po domácky, než nejakými agresívnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré by striebru nemuseli príliš prospieť, skôr naopak. V klenotníctve šperk zlatník vyčistí mnohokrát laserom alebo ultrazvukom, čo zaisťuje takmer 100% výsledok, ale aj vyššie náklady ako čistenie doma.

Čistenie kúpeným roztokom

V drogériách a klenotníctvach zoženiete špeciálny roztok, ktorý je určený na čistenie striebra. Výhodou je spoľahnutie sa na to, že sa jedná o prípravok priamo na to určený a striebro by nemal narušiť.

Trik s alobalom

Strieborné šperky alebo iné predmety obaľte alobalom spolu so sáčkom kypriaceho prášku do pečiva. Zabalené vložte do hrnčeka a zalejte horúcou vodou. Špendlíkom alebo ihlou alobal na niekoľkých miestach prepichnite. Nechce pôsobiť aspoň niekoľko hodín, ideálne cez noc, a potom prepláchnite pod studenou vodou a osušte.

Pre obnovenie lesklého vzhľadu môžete taktiež striebro povariť s alobalom a práškom do pečiva. Stačí misku vyložiť alobalom, naliať do nej asi 200 ml horúcej vody, prisypať lyžičku kuchynskej soli a zhruba pol lyžičky jedlej sódy. Zmes premiešajte a striebro vložte do roztoku. Nechajte pôsobiť cez noc, alebo niekoľko hodín. Černota zo striebra by sa tým mala presunúť na alobal, ktorého sa striebro dotýka. Striebro už stačí len umyť mydlom pod vlažnou vodou a nechať usušiť. Ak pri čistení cítite divný zápach, je to štandardná reakcia spôsobená sírovodíkom a to v situáciách, kedy je striebro veľmi znečistené.

http://www.radirna.cz/navody/jak-vycistit-stribro.html

Loading Facebook Comments ...