Ako vybrať tablet pre deti

Tablety, teda tenké prenosné počítače, ktoré možno považovať za hybrid medzi notebookom a šikovným telefónom, sa medzi ľuďmi teší stále väčšej obľube.

Využiť sa dajú k práci, zábave a hodí sa aj školákovi. Podľa čoho ale vyberať, aby sme pri kúpe tabletu nepreplácali vedľa?

Na trhu sú stovky modelov tabletov od desiatok rôznych výrobcov. Líšia sa vzhľadom, veľkosťou, ale hlavne svojimi parametrami – výkonom, pamäťou alebo napríklad výdržou. Pred samotným výberom je dobré položiť si otázku, na čo tabliet potrebujeme a podľa toho potom hľadať.

Pre školu a prácu

Budete na tabletu hlavne vybavovať maily alebo upravovať dokumenty a chodiť s ním na rôzne pracovné stretnutia alebo školské prezentácie?” Potom sa vám bude hodiť tablet s dlhšou výdržou, ku ktorému v prípade potreby pripojíte klávesnicu . Viac než malý siedmich či ôsmich palcový tablet sa vám tiež bude hodiť väčšie desať palcové zariadenie, “hovorí riaditeľ marketingu z Okay elektrospotrebiče Milan Jansa. Podľa toho, či trávite viac času v kancelárii, alebo pochôdzkami v teréne, je dobré vyberať tabliet s wi – fi alebo 3G pripojením. V prípade, že ste skoro neustále v dosahu bezdrôtovej siete, vám bude stačiť tablet s wi – fi. Ak potrebujete pripojenie neustále, siahnite po 3G variante v kombinácii s ponukou mobilného internetu od niektorého z operátorov. Ak chcete, aby tabliet nahradil váš starý notebook, siahnite po variante s prídavnou klávesnicou alebo rovno dokovacou stanicou. Tá vďaka vstavanej ďalšiu batériu nielen predĺži výdrž zariadenia, ale často ponúka aj rad výstupov USB či HDMI. Tie oceníte pri prepojení tabletu s projektorom alebo televíziou.

Dôležitou je aj voľba operačného systému. Pri pracovnom tabletu zvážte aj možnosť obstarania zariadenia s operačným systémom Windows. Bude si rozumieť s vašim notebookom či PC a kompatibilné bude aj väčšina programov. Ak je vaším pracovným nástrojom počítač so symbolom nahryznutého jablka, mali by ste pravdepodobne siahnuť po niektorom z iPadov. Svoju prácu odvedie aj tablet vybavený najrozšírenejším operačným systémom Android (verzia 4.0 a vyššie)

Pre zábavu

Chcete na svojom tablete skôr hrať hry, prehrávať video vo vysokom rozlíšení a používať veľa aplikácií? “V takom prípade je lepšie siahnuť po zariadení s viac-jadrovým, ideálne štvor jadrovým procesorom so slušným grafickým výkonom, operačnou pamäťou 2 GB a viac , veľkou internou pamäťou a väčším displejom s HD alebo full HD rozlíšením, “radí Milan Jansa. Ak chcete v tablete uchovávať väčšie množstvo hier, hudby alebo filmov, rozhodne siahnite po zariadení s väčšou internou pamäťou. Väčšina tabletov dnes už ponúka pamäť najmenej o veľkosti 8 GB, takú ale ľahko v krátkej dobe zaplníte. Lepšie variantom sú tak zariadenie s pamäťou aspoň 16 GB a viac, prípadne so slotom pre pamäťovú kartu.

Väčšina tabletov dnes disponuje fotoaparátom na zadnej strane, mnoho z nich potom ponúkajú aj druhý nad displejom. Ak často využívate videohovory prostredníctvom Skype, rozhodne siahnite po tejto variante. Pre prepojenie tabletu s televíziou zase oceníte prítomnosť HDMI výstupu.

Voľba operačného programu u tabletov určených skoro výhradne na zábavu je v podstate na vás. Avšak viac aplikácií nájdete pre operačné systémy Android a iOS.

Pre nenáročného užívateľa

Ak nepatríte medzi náročných užívateľov, ktorí chcú od svojho zariadení maximálny výkon, obrovskú pamäť a perfektný obraz, potom vám bude stačiť menej výkonný a lacnejší tablet. Dvojjadrový procesor, operačná pamäť 1 GB, úložisko o veľkosti okolo 8 GB alebo 16 GB a siedmimi či osempalcový displej budú v tomto prípade ideálnou voľbou.

Od takéhoto zariadenia nečakajte žiadne zázraky, avšak na skontrolovanie e-mailu, prezeranie webu či čítanie elektronických kníh a občasná multimédiá vám bude bohato stačiť. Zároveň sa jedná aj o ideálny “štartovné” tablet pre malé dieťa či školáka.

Ak potrebujete tabliet aj na cestách, vyberajte zariadenie s dlhšou výdržou batérie a popremýšľajte io tom, či sa vám neoplatí investície do 3G. U operačného systému váhať príliš nemusíte, väčšina menej výkonných a lacnejších zariadení má Android.

zdroj: http://www.radirna.cz/hardware/poradime-jak-vybrat-tablet-pro-deti.html

Loading Facebook Comments ...