Ako postupovať pri predaji auta

Ak chcete predať auto, mali by ste predovšetkým myslieť na kvalitnú kúpnu zmluvu a odhlásenie auta z evidencie vozidiel.

Nesmiete zabudnúť tiež na zrušenie poistenia. Pred predajom sa oplatí auto poriadne vyčistiť, a ak má vozidlo nejaké vady, tak je zamaskovať. Ale všetko má svoje hranice. Je samozrejmosťou, že chcete za svoje auto dostať čo najviac peňazí, ale nesmie to viezť na určeniu nepravdivých údajov, alebo k pretáčanie tachometra. Nový majiteľ má totiž vo chvíli, keď stav vozidla je v rozpore s tým, čo je uvedené v kúpnej zmluve, právo na náhradu škody. Po predaji a zaplatení autá, je nutné ho odhlásiť. Zabránite tak možným problémom.

 

Úpravy vozidla

Medzi najčastejšie problémy automobilových doplnkov patrí:

Farebné prekryté žiaroviek hlavných svetlometov znižujú účinnosť svetlometov až o 30%. Masky svetlometov zakrývajú často veľkú časť plochy svetiel az 99% im chýba oficiálne schválenie.

Ak sa vám zle chladí žiarovka, tak praskne skôr.

Mračítka svetiel čiastočne prekrývajú celú plochu svetlometov a homologizačné značky.

Priehľadné prekryté svetlometov tvoria súčasť schválených svetlometov. V tuzemsku sú odskúšané aj legalizované.

Rádia len zriedka majú atest, ktorý sa musí nájsť v slovenčine písanom návode alebo na predajnom balení.

Poťahy sedadiel a autokoberce môžu byť vyrobené z materiálov vysokej horľavosti, preto je nutné urobiť skúšku aj atest.

Strešné nosiče sa môžu aj po banálnej autonehode odtrhnúť, a tak ju premeniť v tragédiu, preto sa tiež musí vykonať skúška aj atest.

Zníženie podvozku môže úplne zásadne ovplyvniť jazdné vlastnosti auta. Ak sa skrátia perá, nie je vozidlo dostatočne odpružený, a tak spolu pružiny a tlmiče nespolupracujú.

Výfuky znižujú výkon a spätnými rázmi ničia motor. Ak výrobca použije nekvalitný materiál, môže dôjsť k požiaru. Odporúčame homologovať alebo originálne náhradné diely, inak vám auto bude hučať.

Koncovka výfuku nesmie podľa tuzemských predpisov smerovať nahor.

Disky nekupujte, ak nemajú tuzemský atest alebo európskej vyliate označenie KBA s číslom. Rozmer musí vždy súhlasiť s údajmi, ktoré sú v technickom preukaze vozidla.

Kolesové skrutky proti krádeži musí byť odskúšané, inak môžu popraskať alebo ovplyvniť vyváženie kolies.

Tretie brzdové svetlo zatiaľ nie je schválené ako doplnok. Medzi neprípustné patria dve hmlovky v úlohe brzdových svetiel na zadnom skle. U nových áut je tretie brzdové svetlo schválené s vozidlom.

Podložky pod kolesá môžu praskať alebo hádzať, a tak ničiť pneumatiku, nápravu, čapy a ďalšie. Preto je nerobte doma v dielni. Pozvite si radšej skúseného odborníka, určite sa to oplatí.

 

Možnosti vystavenia autá

Priamy predaj

Do tejto kategórie spadajú vozidlá z predčasne ukončených lízingových a úverových zmlúv, ktoré sú určené k priamemu predaju ihneď mimo verejnú dobrovoľnú dražbu. Môžete využiť vhodných úverových či leasingových produktov. Výhody priameho predaja spočívajú pre kupujúcich v tom, že sa dá takto kúpiť kvalitné a preverené vozidlá nízkeho veku, spravidla teda zaplatí splatenú časť vozidla a zvyšok doplatí.

Autobazáre – AAA auto 🙂

Ideálnym riešením je vždy obísť čo najviac autobazárov, zistiť si ich účtovanej provízie za predaj, odhadnú cenu a ďalšie zmluvné podmienky a tieto informácie porovnať. Preto pri výbere vhodného autobazáru je lepšie dať na osvedčené značky, ktoré pôsobia na trhu už dlhšiu dobu. Samozrejme, môžete skúsiť auto predať aj sami, napríklad tým, že ho vystavíte na internete na servery ako je autobazar.eu.

Prevod vlastníka

Medzi odhlásením a prihlásenie vozidla musí dôjsť najneskôr do 10 pracovných dní. Pôvodný majiteľ musí oznámiť zmenu vlastníka svojej poisťovni a odovzdá zelenú kartu. Teda nový vlastník musí do 14 dní uzavrieť novú poistnú zmluvu o poistení zodpovednosti. Bez uzatvoreného povinného ručenia nesmie vozidlo na ceste. Najprv musíte vyplniť formulár pre odhlásenie vozidla na nového vlastníka a žiadosť o zápis zmien údajov v registri cestných vozidiel. Pripravte si aj originálny veľký technický preukaz vozidla a originálne osvedčenie o evidencii vozidla. Ak je vlastník iný ako prevádzkovateľ, pripravte si aj súhlas vlastníka. Potom doložte údaje (meno, dátum narodenia, IČO, atď ..) o novom vlastníkovi a priložte k tomu jeho doklady (občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas, výpis z obchodného registra, živnostenský list, atď ..). Ak sa prevádzkovateľ líši od vlastníka, musíte so sebou mať aj potrebné doklady prevádzkovateľa. Ak máte všetko, čo sme teraz vypísali, obráťte sa na príslušný úrad (spravidla magistrát s rozšírenou pôsobnosťou).

zdroj: http://www.radirna.cz/penize/postup-prodej-auta.html

Loading Facebook Comments ...