Ako odstrániť šum z nahrávky v programe Audacity

Ako odstrániť šum z nahrávky v programe AudacityNahrávky, ktoré boli prevedené do niektorého z hudobných súborov zo starej gramofónové platne, sú často znehodnotené šumom a praskaním.

Zbaviť sa týchto neduhov sa dá nielen profesionálnymi nástrojmi, ale aj za pomoci voľne dostupných zvukových editorov, ako je napr Audacity
(Audacity download tu). Prevedenie vašich nahrávok do počítača a odstránenie v šumu z vašich nahrávok je hračka, stačí sa len riadiť podľa nasledujúceho návodu a behom chvíle budete mať vyčistený zvuk.

Nahrávanie audio stôp v Audacity

V programe Audacity ako zdroj signálu môžete použiť mikrofón, line-in, CD prehrávač, alebo zmiešavač výstupu zariadenia (nastaviť ho môžete v ponuke Úpravy> Nastavenia> Audio vstup / výstup> Nahrávanie). Predtým než začnete nahrávať, je vhodné spustiť funkciu monitorovanie vstupu, ktorá zobrazuje intenzitu (hlasitosť) signálu zdroje ešte pred samotným nahrávaním. Jej maximum by sa malo držať na úrovni -6 až -3 dB.

Samotné nahrávanie spustíte stlačením tlačidla Nahrávať (červené koliesko) a vypnete tlačidlom Stop (žltý štvorček). Nahrávanie je vhodné spustiť s niekoľkými sekundovým predstihom, aby sme získali prázdne miesto pre odstránenie šumu.

Zvuková stopa sa ukladá vo formáte AUP, ale možno ju ľahko exportovať do MP3, WAV alebo OGG. Len pripomínam, že kvalita nahrávky je závislá na vašom hardware, najmä na zvukovej karte.

Odstránenie šumu a praskania

Samotnému procesu čistenia nahrávky predchádza jej príprava. Najprv je nutné na nahrávke nájsť miesto, kde je samotný šum. V prípade, že záznam až nahrávate, stačí si audio uložiť is kusom prázdneho miesto. To po vyčistení nahrávky jednoducho vystrihnete.

Po načítaní nahrávky je potom treba najprv označiť časť, na ktorej je zachytený iba šum (zvyčajne sa jedná o začiatok alebo koniec nahrávky). V menu Efekty> Odstránenie šumu stlačte tlačidlo Získať profil šumu, čím program načíta vzorový signál. Potom stačí označiť časť nahrávky (môžete aj celú), ktorú chcete očistiť, av menu Efekty> Odstránenie šumu stlačte tlačidlo Odstrániť šum. Audacity potom vykoná porovnaní s profilovou nahrávkou a pokúsi sa nájsť šumy. V prípade, že nie ste s výsledkom spokojní, zopakujte proces znova s ​​nižšou citlivosťou.

Audacity zvládne odstrániť aj praskanie, obvyklé u nahrávok pochádzajúcich práve z gramofónu. Stačí označiť nahrávku av menu Efekty> Odstrániť praskanie stlačiť tlačidlo Odstrániť praskanie.

zdroj: http://www.radirna.cz/software/jak-odstranit-sum-z-nahravky-v-programu-audacity.html

Loading Facebook Comments ...