Ako odstrániť červené oči

Ako odstrániť červené očiAko odstrániť červené oči? Návod na odstránenie červených očí z fotografií pomocou niekoľkých klikov.

Vznik červeného oka

Červené oči vznikajú z princípu tak, že pri fotografovaní záblesk svetla sa dostane do zrenicu oka a následne osvieti sietnicu – oko sa chová ako vo fyzike dobre známa čierna komora a v dôsledku červeného posunu sú potom oči na fotke červené. K javu dochádza spravidla pri fotení kompaktom a fotoaparátom, ktoré nemajú funkciu redukciu červených očí – teda postupné pred-blesknutie ktoré spôsobuje v oku to, že sa vo vnútri neho zrenica neosvieti.

Oprava

Červené oči sa dajú vo väčšine prípadov celkom jednoducho opraviť na princípe náhrady červenej časti spektra šedou až čiernou farbou pomocou série programov, my ukážeme jednu rýchlu a jednoduchú metódu pomocou Windows Live Fotogaléria a profesionálnu úpravu červených očí vo Photoshope.

Windows Live Fotogaléria

Windows Live Fotogaléria je vo výbave Windows 7 ako predvolený program na úpravu fotiek a obrázkov. Stiahnuť si ho môžete aj ak máte XP alebo Vistu tu. Práca je skutočne jednoduchá a intuitívna, stačí sa držať týchto krokov:

• Otvorte fotografiu pomocou programu Windows Live Fotogaléria

• Hore na lište kliknite na tlačidlo Opraviť (je druhé zľava vedľa tlačidla Súbor)

• Vpravo sa otvorí lišta s nástrojmi pre opravu fotografie
• Na lište vyberte možnosť Opraviť červené oči

• Stlačením tlačidla myši nakreslite malý obdlžníček tak, aby pokryl celú červenú oblasť oka

• Červená sa nahradí za sivú a oko má prirodzenú farbu. Podobne pokračujte aj u druhého.

Adobe Photoshop

V Photoshope nie je takýto automatizovaný nástroj na odstránenie červených očí k dispozícii, ale ani tu to nie je žiadny väčší problém. Postup je nasledujúci:

• Pomocou kombinácie Ctrl a + zväčšite fotku tak, aby ste mali dostatočne viditeľnú oblasť oka
• Pomocou nástroja Laso (L) alebo Magická palička (W) vyberte červenú oblasť

• Teraz sa dá farba upraviť viacerými spôsobmi: Cez úrovne (Obraz > Prispôsobenie > Úrovne alebo Ctrl + L) stmavením alebo upraviť odtieň a sýtosť výberu (Obraz > Prispôsobenie > Odtieň a sýtosť alebo Ctrl + U)

Nástrojov ako dosiahnuť rovnaký výsledok je samozrejme oveľa viac ako dva vyššie menované. Funkciu na odstránenie červených očí podobnú tej obsiahnuté vo Windows Fotogalériu má potrebné Zoner, existujú aj špecializované malé programy len riešiace oči na fotografiu, ako treba Red Eye Remover.

zdroj: http://www.radirna.cz/fotografie/odstraneni-cervenych-oci.html

Loading Facebook Comments ...