Ako kúpiť auto z bazáru? Nenechajte sa napáliť!

Ako kúpiť auto z bazáru? Nenechajte sa napáliť!Nasledujúci článok len upozornenie na riziká a bude akýmsi návodom, ako sa ich vyvarovať, ale treba si priznať, že kúpa dobrého a kvalitného autíčka z bazáru je vždy sprevádzaná spojením určitého umenia a šťastné náhody.


Než zájdeme do autobazáru

Najprv by to chcelo aspoň informatívne vedieť, aké vozidlo má byť zakúpené. Nie je potrebné a možno ani nie je vhodné mať hneď spočiatku určené, aký požadujeme typ auta, aké značky a akú bude mať farbu. Skôr by malo byť jasno o účele, ku ktorému chceme autíčko používať – ​​či to bude rodinný automobil alebo len taká “nákupná taška” na posúvanie mestom, terénne výkonné auto alebo cestnej pohodlný automobil.

Potom pokojne zapátrajte na internete a vyhľadajte čo najviac ponúk s vami vybraným vozidlom. Týmto spôsobom totiž získate približný pojem o cene a hneď si tak uvedomíte, že veľmi lacné alebo veľmi drahé ponuky sa musí vyradiť. Nie je od veci si tiež prejsť niektoré internetové fóra, kde určite narazíte na neoceniteľné skúsenosti existujúcich majiteľov vami vybraného typu vozidla.

S týmito získanými informáciami by bolo dobré zauvažovať o spôsobe zaplatenia za nového plechového miláčika. Ak totiž nemáte dostatok financií pohromade, tak vám určite ponúknu v bazáre možnosti, ako financovať vybrané auto. Ale tu veľký pozor! Nie všetky bazáre sa správajú rovnako a niekedy sú zákazníkom zámerne ponúkané nie moc výhodné úvery. Rozhodne sa vyplatí hneď nekývnout na lákavé ponuky na zľavu z ceny, pokiaľ pristúpite na ten či onen úver. Ono sa nakoniec môže stať, že takýmto “podstrčeným” úverom zaplatíte až päťdesiat percent naviac! To je síce úžera, ale niektoré autobazáre majú tieto praktiky vo svojich predajných stratégiách. Slušný autobazár má nadviazané kontakty s niekoľkými úverovými spoločnosťami a bankovými domami a svojim zákazníkom ponúka niekoľko spôsobov, ako je možné vybrané vozidlo zaplatiť. A stačí mať len dostatok informácií a prípadne aj kalkulačku a dobre všetko spočítať.


Návšteva autobazáru a prvú obhliadku

Keď už konečne uvidíte svoje budúce vozidlo v nejakom dobre prevereného autobazáru, tak rozhodne nedajte na pení chvály predajcov a na nablýskané karosériu a vypulírovaný a vyvoněný interiér vozidla. Také tie reči, že keď dnes auto nekúpite, tak zajtra ho odvezie ten ďalší záujemca v rade, sú len lacným predajným trikom a ak je vám ponúknutá zľava, tak to len znamená, že ono auto je z nejakého dôvodu bohapustú “ležiak”.

Keď nie sú automobily vaším šálkou čaju, nie je od veci si zobrať ku kúpe aj odborníka – automechanika. Takého vám za nejaký poplatok “zapožičia” mnohé autoservisy.

Veľa “malých” podvodíky môže odhaliť aj obyčajný laik. Najprv sa zamerajte na prvú obhliadku ponúkaného vozidla. Farbu a lak kontrolujte za denného svetla a na všetkých častiach karosérie. Pátrajte po odchýlkach vo farbe, či lesku, po malých prasklinkách či hrbolcích. Škáry medzi jednotlivými dielmi karosérie musia byť rovnaké. Lak na skrutkách nesmie byť poškodený, inak došlo k výmene nejakej časti karosérie.

Pozorne nazrite pod plastové časti interiéru, to isté urobte s koberčeky a so sedačkami, či tu neobjavíte zvyšky bahna alebo piesku. Tieto nálezy by svedčili o zatopenie. Skontrolujte prípadnú začínajúci korózii nielen na karosérii, ale aj na výfuku.

Najväčším problémom súčasnosti u predávaných ojazdených áut je pretočený tachometer a takzvané “omladenie” automobilu. Rodné číslo automobilu sa nazýva VIN (Vehicle Identification Number), ktoré nájdete vyrazené v motorovom priestore (napr. na kryte tlmiča), na prepážke medzi motorom a kabínou auta, na podlahe alebo v batožinovom priestore. Toto číslo nesmie byť zmenené, preradenia alebo nesmie byť manipulované s tým dielom, kde je vyrazené. Mnohé automobily majú rovnaké číslo (VIN) vyznačené pod čelným sklom. Tu sa totiž prakticky nedá sfalšovať. Dátum výroby vozidla nájdete aj na látkové nášivce či plastovom štítku v mieste ukotvenia bezpečnostného pásu. Celý automobil a jeho “históriu” si dá pred nákupom overiť na stránkach www.zkontrolujsiauto.cz, kde je k dispozícii systém Autotracer. Tam zadajte zistený VIN a zobrazí sa vám výpis z histórie auta a kontrola identifikačných prvkov, ako je umiestnenie VIN, zákaznícke, typové a výrobné štítky a ďalšie informácie o vozidle.

Niektoré kvalitné autobazáre umožňujú ešte pred samotným predajom automobilu jeho prehliadku v autoservise, ktorý si určí zákazník. Ak tu táto možnosť je, tak rozhodne neváhajte a využite ju, pretože aj odborník – automechanik pri prehliadke v autobazári nemusí odhaliť skryté vady. Ak by vám autobazár ponúkol možnosť vrátenia peňazí po niekoľkých dňoch od kúpy, tak na túto možnosť pristúpte, ale onú lehotu na prípadné vrátenie financií za vozidlo si nechajte potvrdiť v kúpnej zmluve.

Nesmierne dôležitou položkou, na ktorú je potrebné pri nákupe jazdenky myslieť, je overenie pôvodu vozidla. Je až neuveriteľné, koľko kupujúcich len tak mávne rukou a pôvod auta je nezaujíma. Pritom sa môže ľahko stať, že ono autíčko pochádza z nejakej trestnej činnosti alebo je kradnuté av týchto prípadoch o zakúpené vozidlo zákazník prichádza bez náhrady peňazí. Pôvod vozidiel si možno overiť na stránkach http://www.cardetect.cz/ znovu po vložení identifikátora VIN.


Náležitosti kúpnej zmluvy

Kúpna zmluva je základ nákupu nielen vozidla. Musí byť vyhotovená písomne ​​a je nevyhnutné, aby obsahovala tieto položky: údaje o predajcovi a kupujúcim, o čo sa v predaji jedná (vozidlo) a všetky ďalšie položky, ktoré spresňujú predmet zmluvy – typ vozidla a rok jeho výroby, typ motora, farba karosérie vozidla, stav tachometra, ŠPZ, VIN číslo karosérie, číslo motora, číslo technického preukazu a pôvod vozidla. Logicky by mala nasledovať cena vozidla, záručné podmienky a spôsob jeho prevzatia. V kúpnej zmluve by sa nemalo zabudnúť na spôsob zaplatenia a dátum platby. A prípadné sankcie zo oneskorenie úhrady. Súčasťou kúpnej zmluvy môžu byť aj ďalšie dodatky, ktoré si tam často dopĺňa autobazár a na ne si dajte veľký pozor. Tam sa totiž najčastejšie objavuje položka skrátenie záručnej doby (zákon určuje 24 mesiacov), zbavenie sa zodpovednosti za skryté vady alebo tam bývajú rozpísané pre zákazníka značne nevýhodné sankcie za skutočnosti, ktoré sa bežne nerieši. Ak takýto dodatok autobazár pripraví a trvá na ňom, tak sa radšej otočte a choďte inam.


Problém so skrytými vadami

Skryté chyby sú také, ktoré sa objaví do šiestich mesiacov od kúpy. Ak predajca trvá na tom, že závada na vozidle v čase predaja neexistovala, tak to musí dokázať. Keď nepreukáže, že vada vznikla používaním auta počas oných šiestich mesiacov, tak je považovaná za skrytú a predávajúci je povinný ju bezplatne odstrániť. Je ale dobré si dopredu zistiť, či je autobazár vlastníkom predávaných vozidiel alebo je len sprostredkovateľom predaja. Keď autá vlastní, tak sám zabezpečuje odstránenie skrytých vád. Ak autobazáru vozidla nepatrí, budete musieť opravy riešiť vy s bývalým majiteľom, čo mnohokrát nebýva žiadna jednoduchá vec.


Rada na záver

Posledná rada je taká – dajte naozaj dobrý pozor, u ktorého autobazáru vozidlo kupujete a snažte sa zistiť si čo najviac údajov o vybranom autu. Mnohokrát totiž nestačí si overiť pôvod vozidla, pretože tu môžu existovať nejaká bremená – záložné právo lízingovej spoločnosti či banky alebo exekúcie. To sú fakty mnohokrát ťažko overiteľné a preto sa snažte sa dozvedieť čo najviac informácií o bývalom majiteľovi vozidla ao zárukách, ktoré poskytuje vami vybraný autobazár. Niektoré totiž sú tak férové, že vracia až celú zaplatenú sumu, ak sa vyššie popísaný prípad stane.

U nákupu vozidla v autobazári platí ono známe – dvakrát meraj a raz rež aneb s obozretnosťou sa dôjde najďalej …

zdroj: http://www.radirna.cz/penize/jak-koupit-auto-z-bazaru-nenechte-se-napalit.html

Loading Facebook Comments ...