3 jednoduché triky pre Windows XP

Všetci, ktorí sú na funkciu hibernácie zvyknutí sa iste po prechode na Windows XP divili, kam zmizla možnosť prepnúť počítač do tzv. hibernačného módu. Zo systému samozrejme nezmizla, treba ju len trocha „postrčiť“. Za normálnych okolností sme si hibernáciu mohli zvoliť ako jednu z položiek „vypínacieho“ menu v systémoch Windows 98/ME/2000. Hibernácia nám zabezpečí skopírovanie obsahu RAM pamäte na pevný disk, čo nám umožní počítač opätovne „oživiť“ bez nutnosti zdĺhavého bootovania, pričom vaša rozpracovaná robota ostane nedotknutá. Pre využitie tejto funkcie však vaša základná doska podporovať tzv. ACPI. Ak tieto predpoklady spĺňate, stačí vo Windows XP urobiť jednoduchú fintu:

 1. Kliknite na Start a potom Shut Down
2. Zotrvajte kurzorom na tlačidle Standby a držte pritom klávesu SHIFT
3. Po chvíli sa vám zobrazí ďalšie tlačidlo – Hibernate. Nepustite SHIFT a kliknite naň. To je všetko.

Mnoho z užívateľov zistilo, že po korektnom zvolení vypnutia počítača, sa im na rozdiel od predošlých verzií systémov Windows počítač automaticky nevypne. Je potrebné manuálne stlačiť sieťový vypínač. Aj keď je v tomto prípade možnosti takéhoto počínania systému príliš veľa, ten najzákladnejší väčšinou zaberá. Musíte mať aktivované tzv. ACPI. Postup jeho aktivácie je veľmi jednoduchý:

1. Kliknite na Start – Control Panel – Performance and Maintenance – Power Options
2. Následne kliknite na APM (aktivuje Advanced Power Managment)
3. Skúste vypnúť počítač a uvidíte, či to vo vašom prípade pomohlo

Jedna z príjemných noviniek OS Windows XP, je aj jeho možnosť vykonať funkciu tzv. boot defragmentu. Z praktického pohľadu to znamená, že systém dokáže uložiť všetky potrebné systémové súbory na disku vedľa seba, čím sa bootovanie podstatne urýchli. Aj keď je táto funkcia pri novej inštalácií prednastavená, niektorí užívatelia ktorí využili upgrade systému, ju aktivovanú mať nemusia. Postup je pomerne jednoduchý:

1. Spustite program regedit.exe (Start-Run-regedit)
2. Otvorte kľúč HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootOptimizeFunction
3. V pravej časti vyznačte Enable
4. Kliknite naň pravým tlačidlom myši a zvoľte Modify
5. Zmeňte hodnotu na Y pre aktiváciu funkcie, resp. N pokiaľ si ju želáte vypnúť
6. Reštartujte počítač

zdroj: Archív FMG.sk

 

Loading Facebook Comments ...