Online knihy na stiahnutie

Online knihy na stiahnutieKnihy na stiahnutie zadarmo – kde hľadať, ako sťahovať a ako čítať.
E-book je kniha prezentovaná v elektronickej podobe v jednom z obvyklých formátov. Najčastejšie formáty sú tieto:

PDF – formát umožňujúci uchovať obraz, text, animáciu a ďalšie; editovateľný je len za pomoci zakúpeného software, prehliadať ho však možno pomocou bezplatného AcrobatReaderu http://get.adobe.com/reader/

DOC, docx – formát MS Word, klasický textový dokument editovateľný a zobraziteľný pomocou Microsoft Word, prípadne OpenOffice.org

ODT – formát textových súborov OpenOffice.org – v Microsoft Office je možné otvoriť pomocou pluginu

RTF, TXT – univerzálne formáty, otvára je väčšina textových editorov

PDB – PalmDoc (nezamieňajte s DOC súborom Microsoft Word!) – Formát určený primárne na čítanie na PDA Palm, existujú však programy umožňujúce jeho čítanie aj na ďalších platformách. Na PC je možné použiť program PalmReader alebo Mobipocket Reader

PRC – novšie formát ako PalmDoc, opäť primárne určený pre mobilnú platformu, inde čitateľný pomocou Mobipocket Readeru

LIT – MS Reader – formát pre čítanie na zariadeniach Windows Mobile

Odporúčame na PC na čítanie Mobipocket Reader, ktorý nájdete v poslednej verzii na Mobipocket.com. Pri čítaní niektorých textov môže dôjsť k problémom s kódovaním slovenčiny, návod na riešenie nájdete na týchto stránkach a tiež tu.


Čítanie na mobile

Pretože dnešné telefóny s veľkými dotykovými displejmi už sú naozaj multifunkčnými zariadeniami, nie je problém prečítať si knihu ani na nich. Menovite, pre iPhone existuje aplikácie iBooks, ktorá slúži jednak ako malá mobilné knihovnička do vrecka, a potom sa cez ňu dajú aj knihy priamo sťahovať. Zoznam kníh sa prezentovaný ako chrbty na drevené knižničke a pri čítaní sa naozaj na obrazovke zobrazuje efekt takmer na nerozoznanie od otáčania listu klasickej knihy, takže pocit pri precitani knižiek v tomto programe je takmer dokonalý. Tento program funguje samozrejme tiež na dotykových iPodoch a na iPadu.

Pre Android potom existujú aplikácie Aldiko a iReader. Aldiko je priamo predinštalovaná v niektorých telefónoch, zvláda formát Epub (do neho sa dajú knihy previesť z iného formátovanie pomocou aplikácie Calibri) a tiež zvláda sťahovať voľne dostupné knihy (prevažne v angličtine, avšak v blízkej dobe by mali pribudnúť aj knihy z vyššie spomínaného webu PalmKnihy). IReader si zase pre zmenu poradia s viacerými formátmi, bez problémov zvláda treba PDB, ale zase nie je nijako prepojený so žiadnou internetovou databázou pre priame sťahovanie.

Ďalej existujú špecializované čítačky, na tomto poli predovšetkým dominuje Amazon Kindle, ktorý vie priamo sťahovať knihy z obchodu Amazon.com (dajú sa tam však dostať aj vlastné knihy vo formáte Epub). Existuje aj aplikácia Kindle pre iPhone, Android a BlackBerry, ktorá vie presne to isté. Výhodou je, že niekoľko kníh je dostupných aj úplne zadarmo, ale všetko zatiaľ len v angličtine.


Kde hľadať na internete knihy k stiahnutiu

Keď opomenieme rôzne fóra, kde viac alebo menej legálne odkazy na stiahnutie rôznych kníh nájdete, je na internetuněkolik stránok, ktoré by ste pri hľadaní kníh (ebookov) na stiahnutie nemali minúť:

www.palmknihy.cz

books.google.com

libinst.cz/stranka.php?id=84

Ďalšie námety, kde hľadať na internete zadarmo prístupné knihy určite uvítame.

zdroj: http://www.radirna.cz/knihy/online-knihy-ke-stazeni.html

Loading Facebook Comments ...